Մեծ տեխնոլոգիական ընկերությունների մեծ պարտությունը
Անցյալ տարի ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը վրդովեցրեց խոշոր տեխնոլոգիական ընկերություններին եւ բոլոր նրանց, որոնք շահույթ են ստանում մեր անձնական տվյալներից՝ հրաժարվելով առաջարկից, որը կխախտեր տվյալների գաղտնիությունը, առցանց քաղաքացիական իրավունքներն ու ազատությունները եւ մրցակցության երաշխիքները: Ամերիկացիների տվյալների անվտանգության վերաբերյալ Բայդենի նոր հրամանագիրը ցույց է տալիս, որ լոբբիստները անհանգստանալու հիմքեր ունեին:
Տասնամյակներ շարունակ տվյալների բրոքերները եւ տեխնոլոգիական հարթակները առանց որեւէ վերահսկողության կամ սահմանափակումների օգտագործում էին ամերիկացիների անձնական տվյալները, սակայն Բայդենի վարչակազմը հայտարարեց, որ արգելելու է որոշակի տեսակի տվյալների փոխանցումը Չինաստան եւ այլ կասկածելի երկրներ: Սա փոքր, բայց կարեւոր քայլ է ամերիկացիների անձնական տվյալների պաշտպանության ուղղությամբ՝ ի լրումն կառավարական տվյալների:
Ավելին. հրամանագիրն, ամենայն հավանականությամբ, լրացուցիչ քաղաքական որոշումների նախադրյալ կդառնա: Ամերիկացիներին արդարացիորեն անհանգստացնում է այն ամենը, ինչ տեղի է ունենում առցանց, եւ նրանց մտահոգությունները չեն սահմանափակվում գաղտնիության խախտումով, այլ տարածվում մի շարք այլ թվային վնասների, ինչպիսիք են սխալ եւ կեղծ տեղեկատվությունը, սոցիալական մեդիայի պատճառով դեռահասների շրջանում տագնապը եւ ռասայական ատելության հրահրումը:
Ընկերությունները, որոնք գումար են վաստակում մեր տվյալներից (ներառյալ բժշկական, ֆինանսական եւ աշխարհագրական տեղեկությունները) տարիներ շարունակ փորձել են «տվյալների ազատ հոսքը» նույնացնել խոսքի ազատության հետ: Բայդենի վարչակազմի կողմից հանրային շահերի պաշտպանությունը նրանք կփորձեն ձեւակերպել, որպես լրատվական կայքերի հասանելիությունը փակելու, ինտերնետը սահմանափակելու եւ անձնիշխանությունը հզորացնելու փորձ: Դա անհեթեթություն է:
Տեխնոլոգիական ընկերությունները գիտեն, որ եթե բաց, ժողովրդավարական բանավեճ լինի, թվային անվտանգության մասին սպառողների մտահոգությունները շատ ավելի կարեւոր կլինեն իրենց շահույթի մասին մտահոգություններից: Այդ պատճառով լոբբիստները փորձում էին շրջանցել ժողովրդավարական գործընթացը: Նրանց մեթոդներից մեկն է պահանջել առեւտրային անհասկանալի դրույթներ, որոնք ուղղված են սահմանափակելու այն քայլերը, որոնք Միացյալ Նահանգները եւ այլ երկրներ կարող են ձեռնարկել անձնական տվյալները պաշտպանելու համար:
Կարծես թե ակնհայտ է, որ ԱՄՆ նախագահը պետք է պաշտպանի ամերիկացիների գաղտնիությունը եւ ազգային անվտանգությունը, որոնք կարող են վտանգվել՝ կախված այն բանից, թե ինչպես եւ որտեղ են մշակվում եւ պահվում մեր բոլորի կողմից ստեղծված հսկայական քանակությամբ տվյալները: Այդուհանդերձ զարմանալիորեն նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը փորձում էր արգելել ԱՄՆ-ին սահմանափակում դնել որեւէ երկիր «տեղեկատվության, ներառյալ անձնական տվյալների անդրսահմանային փոխանցման» վրա, եթե նման փոխանցումը կապված է ԱՄՆ-ում կամ համաձայնագիրը ստորագրող այլ երկրում գործող ներդրողի կամ ծառայություններ մատուցողի բիզնեսի հետ:
Թրամփի վարչակազմի առաջարկը՝ ներառելու այս կանոնը Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպությունում, նախատեսում էր մեկ բացառություն, որն իբր թույլ կտար որոշակի կարգավորում «հանրային քաղաքականության անհրաժեշտ եւ օրինական նպատակին հասնելու համար», բայց այն գրված էր այնպես, որ գործնականում չգործի: Մեծ տեխնոլոգիական ընկերությունների լոբբիստները նշում են այս բացառությունը ի պատասխան իրենց մեծ առաջարկի քննադատությանը, բայց դրույթի լեզուն ԱՀԿ «Ընդհանուր բացառություն»-ից է, որը ձախողվել է կիրառման 48 փորձից 46-ում:
Անդրսահմանային տվյալների կարգավորման արգելքը չորս առաջարկներից մեկն էր, որոնք խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունների լոբբիստները համոզեցին Թրամփի պաշտոնյաներին մտցնել Հյուսիսային Ամերիկայի ազատ առեւտրի վերանայված համաձայնագրի մեջ եւ առաջարկել ԱՀԿ-ի բանակցություններում: Գաղտնի ժարգոնով գրված եւ առեւտրային համաձայնագրի հարյուրավոր էջերի մեջ թաղված՝ այս դրույթները ապակողմնորոշող ձեւով կոչվում են «թվային առեւտրի» կանոններ:
Արգելելով կառավարություններին որոշակի քաղաքականություն որդեգրել՝ առաջարկի արդյունաբերական պայմանները սպառնում էին ԱՄՆ Կոնգրեսի երկկուսակցական ջանքերին՝ հակազդելու տեխնոլոգիական ընկերությունների կողմից սպառողների, աշխատողների եւ փոքր բիզնեսի չարաշահումներին: Նրանք խարխլում էին նաեւ ԱՄՆ կարգավորող գործակալությունների աշխատանքը, որոնք պատասխանատու են մեր գաղտնիության եւ քաղաքացիական իրավունքների պաշտպանության եւ հակամենաշնորհային քաղաքականության իրականացման համար: Փաստորեն, եթե ԱՀԿ-ում ուժի մեջ մտնեին Թրամփի ժամանակաշրջանի կանոնները, որոնք արգելում են կառավարության սահմանափակումները տվյալների հոսքի վրա, դրանք արգելք կհանդիսանային Բայդենի վարչակազմի տվյալների անվտանգության նոր քաղաքականության համար:
Քչերն էին գիտակցում, որ Թրամփի ժամանակաշրջանի առաջարկը նույնիսկ գոյություն ուներ, բացառությամբ, իհարկե, լոբբիստների, որոնք լռելյայն ղեկավարում էին առեւտրային բանակցությունները: Թեեւ ԱՄՆ-ի ոչ մի նախկին առեւտրային համաձայնագիր չուներ դրույթներ, որոնք վերացնում են գործադիր իշխանության եւ Կոնգրեսի լիազորությունները տվյալների կարգավորման նկատմամբ, թվային հարթակներին հանկարծ տրվելու էին հատուկ գաղտնիության իրավունքներ: Ալգորիթմային գնահատումների եւ արհեստական բանականության նախնական զննումների տեսակները, որոնք Կոնգրեսն ու գործադիր գործակալությունները համարում են կարեւոր հանրային շահերը պաշտպանելու տեսանկյունից, կարգելվեին:
2020-ի ընտրություններում Թրամփի պարտությունից հետո ոլորտի լոբբիստները դեռ հույս ունեին նորմալացնել այս աննորմալ կանոնները: Նրանք ծրագրում էին նույն դրույթներն ավելացնել Բայդենի վարչակազմի համաձայնագրին, որը կոչվում էր Հնդկա-խաղաղօվկիանոսյան տնտեսական շրջանակ: Բայց լոբբիստներին հետեւելու փոխարեն, Բայդենի պաշտոնյաները Կոնգրեսի հետ միասին պարզեցին, որ Թրամփի վարչակազմի առաջարկները համատեղելի չեն թվային գաղտնիության, մրցակցության եւ կարգավորման համար Կոնգրեսի եւ վարչակազմի նպատակների հետ:
Այժմ մենք հասկանում ենք, թե ինչու էին տեխնոլոգիական լոբբիստներն այդքան բորբոքվել, երբ Բայդենի վարչակազմը որոշեց չաջակցել Թրամփի առաջարկին: Նրանք գիտակցեցին, որ մի կողմ նետելով խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունների «թվային առեւտրի» ձեռնաշղթաները՝ Բայդենի վարչակազմը վերահաստատում է իր կարգավորիչ լիազորությունները խոշոր հարթակների ու տվյալների բրոքերների նկատմամբ, որոնք քաղաքական ողջ սպեկտրի կարծիքով չափազանց մեծ իշխանություն ունեն: Առեւտրային համաձայնագրերը վատ համբավ ունեն կորպորատիվ լոբբիստների հենց այսպիսի վարքագծի պատճառով:
ԱՄՆ-ում պետք է լուրջ բանավեճ սկսվի այն մասին, թե ինչպես լավագույնս կարգավորել տեխնոլոգիական ընկերությունները եւ ինչպես պահպանել մրցակցությունը՝ միաժամանակ կանխելով թվային վնասները, որոնք քաղաքական բեւեռացում են հրահրում եւ խարխլում ժողովրդավարությունը: Ակնհայտ է, որ բանավեճը չպետք է սահմանափակվի այդ ընկերությունների կողմից առեւտրային համաձայնագրերի մեջ գաղտնի ներդրված խոչընդոտներով: ԱՄՆ-ի առեւտրային ներկայացուցիչ Քեթրին Թայը միանգամայն ճիշտ է՝ ասելով, որ «քաղաքականության սխալ գործելակերպ» կլինի ամրագրել այս հարցերի շուրջ սահմանափակող առեւտրային կանոնները՝ նախքան ԱՄՆ կառավարությունը կձեւավորի սեփական մոտեցումը:
Անկախ նրանից, թե ինչ դիրքորոշում ունեք մեծ տեխնոլոգիական ընկերությունների կարգավորման վերաբերյալ (արդյոք հակամրցակցային պրակտիկան եւ սոցիալական վնասները պետք է սահմանափակվեն թե ոչ)՝ յուրաքանչյուր մարդ, որը հավատում է ժողովրդավարությանը, պետք է ողջունի Բայդենի վարչակազմը, որ հրաժարվում է «սայլը ձիուց առաջ դնել»: ԱՄՆ-ը, ինչպես մյուս երկրները, պետք է ժողովրդավարական ճանապարհով որոշի իր թվային քաղաքականությունը: Եթե դա տեղի ունենա, կարծում եմ, որ արդյունքը շատ հեռու կլինի այն բանից, ինչին ձգտում են այդ ընկերություններն ու նրանց լոբբիստները:

The Big Defeat of Big Tech Companies
Last year, US President Joe Biden's administration upset big tech companies and all those who profit from our personal data by abandoning a proposal that would have violated data privacy, online civil rights and liberties, and antitrust safeguards.
Last year, US President Joe Biden's administration upset big tech companies and all those who profit from our personal data by abandoning a proposal that would have violated data privacy, online civil rights and liberties, and antitrust safeguards. Biden's new executive order on the security of Americans' data shows that lobbyists had reason to worry.
For decades, data brokers and technology platforms have used Americans' personal data without any controls or restrictions, but the Biden administration announced that it will ban the transfer of certain types of data to China and other suspicious countries. This is a small but important step in protecting Americans' personal data in addition to government data.
Moreover. the decree is likely to become a precursor to additional political decisions. Americans are justifiably concerned about what happens online, and their concerns are not limited to privacy violations, but extend to a host of other digital harms, such as misinformation and disinformation, social media-induced teenage angst, and incitement to racial hatred.
Companies that make money from our data (including medical, financial, and geographic information) have tried for years to equate the "free flow of data" with freedom of speech. They will try to formulate the protection of public interests by the Biden administration as an attempt to close access to news sites, limit the Internet and strengthen autocracy. That's nonsense.
Tech companies know that if there is an open, democratic debate, consumers' concerns about digital security will far outweigh their concerns about profits. That's why lobbyists tried to bypass the democratic process. One of their methods is to demand vague trade provisions aimed at limiting the steps the United States and other countries can take to protect personal data.
It seems obvious that the President of the United States must protect the privacy and national security of Americans, which may be at risk depending on how and where the vast amounts of data generated by all of us are processed and stored. Yet surprisingly, former President Donald Trump's administration sought to prohibit the US from placing restrictions on the "cross-border transfer of information, including personal data" to any country if such transfer is related to the business of an investor or service provider operating in the US or another signatory country to the agreement.
The Trump administration's proposal to include this rule in the World Trade Organization included one exception that would supposedly allow some regulation to "achieve a necessary and legitimate public policy objective," but it was written in a way that would not work in practice. Lobbyists for big tech companies cite this exception in response to criticism of their big proposal, but the language of the provision is from the WTO's "General Exception," which has failed in 46 out of 48 attempts to apply it.
The ban on cross-border data regulation was one of four proposals that lobbyists for big tech companies convinced Trump officials to include in a revised North American Free Trade Agreement and offer in WTO negotiations. Written in arcane jargon and buried in hundreds of pages of trade agreements, these provisions are misleadingly called "digital trade" rules.
By barring governments from adopting certain policies, the proposed industrial terms threatened bipartisan efforts in the US Congress to combat abuses of consumers, workers and small businesses by technology companies. They also undermined the work of US regulatory agencies responsible for protecting our privacy and civil rights and enforcing antitrust policies. In fact, if Trump-era rules banning government restrictions on data flows were to take effect at the WTO, they would be a roadblock to the Biden administration's new data security policies.
Few were aware that the Trump-era proposal even existed, except, of course, the lobbyists running the trade negotiations by default. While no previous US trade agreement contained provisions that removed the executive branch's and Congress' powers to regulate data, digital platforms would suddenly be granted special privacy rights. The types of algorithmic evaluations and AI prescreenings that Congress and executive agencies consider important to the public
from the point of view of protecting the interests, would be banned.
After Trump's defeat in the 2020 election, industry lobbyists still hoped to normalize these abnormal rules. They planned to add the same provisions to the Biden administration's deal, called the Indo-Pacific Economic Framework. But instead of going after the lobbyists, Biden officials, along with Congress, found that the Trump administration's proposals are incompatible with Congressional and administration goals for digital privacy, competition and regulation.
Now we understand why tech lobbyists were so fired up when the Biden administration decided not to back Trump's proposal. They realized that by throwing away the "digital commerce" handcuffs of big tech companies, the Biden administration is reasserting its regulatory authority over big platforms and data brokers that across the political spectrum say have too much power. Trade agreements have a bad reputation because of this very behavior of corporate lobbyists.
There needs to be a serious debate in the US about how best to regulate tech companies and how to preserve competition while preventing the digital damage that fuels political polarization and undermines democracy. Clearly, the debate should not be limited to barriers these companies have secretly inserted into trade agreements. US Trade Representative Catherine Tye is quite right when she says that it would be a "policy mistake" to impose restrictive trade rules on these issues before the US government formulates its own approach.
Regardless of your position on the regulation of big tech companies (whether or not anti-competitive practices and social harms should be curbed), anyone who believes in democracy should applaud the Biden administration for refusing to "put the cart before the horse." The US, like other countries, must democratically decide its digital policy. If that happens, I think the outcome will be far from what these companies and their lobbyists are seeking.