Նուրիել Ռուբինի. Արհեստական բանականությունն ու մարդկային հիմարությունը
Այս տարվա Համաշխարհային տնտեսական ֆորումից վերադառնալուց հետո ինձ բազմիցս հարցրել են իմ ամենակարեւոր եզրակցությունների մասին: Այս տարի Դավոսում ամենաշատ քննարկվող հարցերի թվում էր արհեստական բանականությունը (ԱԲ), հատկապես գեներատիվ ԱԲ-ն («GenAI»): Լեզվական մեծ մոդելների վերջին ներմուծումը (որոնք աշխատեցնում են, օրինակ, ChatGPT-ն) մեծ հույսեր (եւ հույզեր) են ստեղծում, թե ինչ կարող է անել ապագայում ԱԲ -ն արտադրողականության եւ տնտեսական աճի համար:
Այս հարցին անդրադառնալու համար պետք է նկատի ունենանք, որ մեր աշխարհը ղեկավարում է ավելի շատ մարդկային հիմարությունը, քան արհեստական բանականությունը: Մեգասպառնալիքների տարածումը, որոնցից յուրաքանչյուրը ավելի լայն «բազմակի ճգնաժամի» տարր է, հաստատում է, որ մեր քաղաքականությունը չափազանց անարդյունավետ է, չափազանց սխալական՝ մեր ապագայի նույնիսկ ամենալուրջ եւ ակնհայտ սպառնալիքներին դիմակայելու համար: Դրանց թվում են կլիմայի փոփոխությունը, որը կհանգեցնի հսկայական տնտեսական ծախսերի, ձախողված պետությունները, որոնց պատճառով ավելի կմեծանա կլիմայական փախստականների թիվը, եւ կրկնվող, վարակիչ համաճարակները, որոնք կարող են տնտեսապես ավելի վնասաբեր լինել, քան COVID-19-ը:
Իրավիճակը վատթարացնում են աշխարհաքաղաքական վտանգավոր մրցակցությունները, որոնք վերածվում են նոր սառը պատերազմների (օրինակ՝ Միացյալ Նահանգների եւ Չինաստանի միջեւ) եւ «տաք» պատերազմները Ուկրաինայում եւ Մերձավոր Արեւելքում: Ամբողջ աշխարհում եկամուտների եւ հարստության աճող անհավասարությունը, մասամբ պայմանավորված հիպերգլոբալացումով եւ ավտոմատացված տեխնոլոգիաներով, հակազդեցություն է առաջացնում լիբերալ ժողովրդավարության դեմ եւ տեղի տալիս ամբոխահաճ, անձնիշխանական եւ դաժան քաղաքական շարժումներին:
Մասնավոր եւ պետական պարտքի անկայուն մակարդակները սպառնում են արագացնել պարտքային եւ ֆինանսական ճգնաժամերը, եւ մենք դեռ կարող ենք առերեսվել գնաճի վերադարձին եւ բացասական համախառն առաջարկի ստագֆլացիոն ցնցումներին: Համաշխարհային միտումն ուղղված է դեպի պրոտեկցիոնիզմ, ապագլոբալացում, ապազուգավորում եւ ապադոլարիզացիա:
Նոր համարձակ ԱԲ տեխնոլոգիաները, որոնք կարող են նպաստել տնտեսական աճին եւ բարեկեցությանը, նաեւ մեծ կործանարար ներուժ ունեն: Դրանք արդեն օգտագործվում են ապատեղեկատվությունը, «դիփֆեյքերը» եւ ընտրությունների մանիպուլյացիաները առաջ մղելու համար, ինչպես նաեւ մտավախություն են առաջացնում տեխնոլոգիաների զարգացման պատճառով մշտական գործազրկության եւ է՛լ ավելի մեծ անհավասարության վերաբերյալ: Նույնքան չարագուշակ են ինքնավար զենքերը եւ արհեստական բանականության օգնությամբ վարվող կիբերպատերազմը:
Արհեստական ինտելեկտից շլացած՝ Դավոսի մասնակիցները չկենտրոնացան այս մեգասպառնալիքների վրա: Սա անակնկալ չէր: Իմ փորձից ելնելով՝ Դավոսի ֆորումի ոգին հակառակ ցուցանիշն է, թե իրականում որ ուղղությամբ է գնում աշխարհը: Քաղաքականություն մշակողները եւ բիզնեսի ղեկավարները գալիս են այստեղ, որպեսզի իրենց գրքերը վաճառեն եւ տափակաբանություններ խոսեն: Նրանք արտահայտում են հանրաճանաչ իմաստություններ, որոնք հաճախ հիմնված են հետեւի պատուհանից տեսած գլոբալ եւ մակրոտնտեսական զարգացումների վրա:
Ուստի, երբ Դավոսի 2006 թվականի հանդիպման ժամանակ ես նախազգուշացրի, որ համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամ է սպասվում, ինձ ասացին, որ ես չարագուշակ կռավում եմ: Իսկ երբ 2007-ին ես կանխատեսեցի, որ եվրոգոտու անդամ շատ երկրներ շուտով կկանգնեն պետական պարտքի խնդիրների առաջ, Իտալիայի ֆինանսների նախարարն ինձ բանավոր ահաբեկեց: 2016 թվականին, երբ բոլորն ինձ հարցնում էին, թե արդյոք չինական ֆոնդային շուկայի անկումը «կոշտ վայրէջք» է կանխագուշակում, որը կառաջացնի համաշխարհային ֆինանսական եւս մի ճգնաժամ, ես ճիշտ դուրս եկա, երբ պնդեցի, որ Չինաստանը կունենա անհարթ, բայց կառավարվող վայրէջք: 2019-ից 2021 թվականներին Դավոսում նորաձեւ թեման կրիպտոարժույթի փուչիկն էր, որը 2022-ին պայթեց: Այնուհետեւ ուշադրությունը տեղափոխվեց մաքուր եւ կանաչ ջրածնի վրա. եւս մեկ նորաձեւություն, որն արդեն անցնում է:
Ինչ վերաբերում է ԱԲ-ին, ապա մեծ հավանականություն կա, որ առաջիկա տասնամյակներին տեխնոլոգիան իսկապես կփոխի աշխարհը: Սակայն Դավոսի կենտրոնացումը GenAI-ի վրա անտեղի է թվում՝ հաշվի առնելով, որ արհեստական բանականության տեխնոլոգիաներն ու արդյունաբերությունը ապագայում շատ ավելի առաջ են անցնելու մոդելներից: Դիտարկենք, օրինակ, ռոբոտաշինության եւ ավտոմատացման ոլորտի հեղափոխությունը, որը շուտով կհանգեցնի մարդանման հատկանիշներով ռոբոտների, որոնք կարող են մեզ պես սովորել եւ բազմաթիվ առաջադրանքներ կատարել: Կամ դիտարկենք, թե ինչ կանի ԱԲ-ն կենսատեխնոլոգիայի, բժշկության եւ, ի վերջո, մարդու առողջության եւ կյանքի տեւողության ոլորտում: Ոչ պակաս հետաքրքիր է քվանտային համակարգիչների ոլորտը, որն, ի վերջո, միավորվելու է արհեստական բանականության հետ՝ ստեղծելով գաղտնագրման եւ կիբերանվտանգության առաջադեմ կիրառություններ:
Նույն երկարաժամկետ հեռանկարը պետք է կիրառվի նաեւ կլիմայի քննարկումներում: Գնալով ավելի հավանական է դառնում, որ խնդիրը չի լուծվի վերականգնվող էներգիայով, որը շատ դանդաղ է աճում էական փոփոխություն ստեղծելու համար, կամ թանկարժեք տեխնոլոգիաներով, ինչպիսիք են ածխածնի որսումը կամ կապումը եւ կանաչ ջրածինը: Փոխարենը, մենք կարող ենք ականատես լինել ջերմամիջուկային հեղափոխության՝ պայմանով, որ առաջիկա 15 տարում կկառուցվի առեւտրային ռեակտոր: Էժան, մաքուր էներգիայի այս առատ աղբյուրը, որը կզուգորդվի էժան աղազրկման եւ ագրոտեխնոլոգիաների հետ, թույլ կտա մեզ կերակրել տասը միլիարդ մարդկանց, ովքեր բնակեցնելու են մոլորակը այս դարի վերջում:
Նմանապես, ֆինանսական ծառայությունների հեղափոխությունը ապակենտրոնացված բլոկչեյնների կամ կրիպտոարժույթների ոլորտում չի լինելու: Ավելի շուտ այն կներկայացնի ԱԲ աջակցությամբ կենտրոնացված ֆինանսական տեխնոլոգիաներ, որոնք արդեն բարելավում են վճարային համակարգերը, վարկավորումն ու վարկերի բաշխումը, ապահովագրական ծառայությունները եւ ակտիվների կառավարումը: Նյութական գիտությունները կհանգեցնեն հեղափոխության նոր բաղադրիչների, եռաչափ տպագրության, նանոտեխնոլոգիաների եւ սինթետիկ կենսաբանության ոլորտում: Տիեզերքի հետախուզումն ու շահագործումը կօգնի մեզ փրկել մոլորակը եւ արտամոլորակային ապրելակերպի ուղիներ գտնել:
Այս եւ շատ այլ տեխնոլոգիաներ կարող են փոխել աշխարհը դեպի լավը, բայց միայն այն դեպքում, եթե մենք կարողանանք կառավարել դրանց բացասական կողմնակի ազդեցությունները, եւ միայն այն դեպքում, եթե դրանք օգտագործենք մեր առջեւ ծառացած բոլոր մեգասպառնալիքները լուծելու համար: Կարելի է հուսալ, որ արհեստական բանականությունը մի օր կհաղթահարի մարդկային հիմարությունը: Բայց այդպիսի հնարավորություն չի լինի, եթե մենք ինքներս մեզ կործանենք:

After returning from this year's World Economic Forum, I have been asked many times about my most important takeaways. Artificial intelligence (AI), especially generative AI ("GenAI"), was among the most discussed issues at Davos this year. The recent introduction of large language models (which power, for example, ChatGPT) creates high hopes (and excitement) about what AI can do in the future for productivity and economic growth.
To address this question, we must bear in mind that our world is governed more by human stupidity than by artificial intelligence. The proliferation of megathreats, each an element of a broader "multiple crisis," confirms that our policies are too ineffective, too flawed, to address even the most serious and obvious threats to our future. These include climate change that will result in huge economic costs, failed states that will further increase the number of climate refugees, and recurring, infectious epidemics that could be more economically damaging than COVID-19.
The situation is worsened by dangerous geopolitical rivalries, which are turning into new cold wars (for example, between the United States and China) and "hot" wars in Ukraine and the Middle East. Growing inequality of income and wealth around the world, driven in part by hyper-globalization and automated technology, is fueling a backlash against liberal democracy and giving rise to populist, autocratic, and violent political movements.
Unsustainable levels of private and public debt threaten to precipitate debt and financial crises, and we may yet face a return to inflation and stagflationary shocks to negative aggregate supply. The global trend is towards protectionism, de-globalization, decoupling and de-dollarization.
Bold new AI technologies that can promote economic growth and prosperity also have great disruptive potential. They are already being used to promote disinformation, deepfaking and election manipulation, as well as raising fears of permanent unemployment and greater inequality due to technological advances. Autonomous weapons and cyber warfare with the help of artificial intelligence are equally ominous.
Dazzled by artificial intelligence, Davos attendees did not focus on these megathreats. This was no surprise. In my experience, the spirit of the Davos Forum is an inverse indicator of where the world is really going. Policy makers and business leaders come here to sell their books and talk platitudes. They express popular wisdom, often based on rear-view global and macroeconomic developments.
So when I warned at the 2006 Davos meeting that a global financial crisis was coming, I was told I was sounding ominous. And when I predicted in 2007 that many eurozone member countries would soon face public debt problems, the Italian finance minister verbally threatened me. In 2016, when everyone was asking me if the Chinese stock market crash was foreshadowing a "hard landing" that would trigger another global financial crisis, I was right when I argued that China would have a bumpy but manageable landing. From 2019 to 2021, the trending topic at Davos was the cryptocurrency bubble, which will burst in 2022. Then the focus shifted to clean and green hydrogen. another fad that is already passing.
When it comes to AB, there is a good chance that the technology will really change the world in the coming decades. But Davos' focus on GenAI seems misplaced given that AI technology and industry will far outpace models in the future. Consider, for example, the revolution in robotics and automation, which will soon lead to robots with human-like features that can learn like us and perform many tasks. Or consider what AB will do in the field of biotechnology, medicine, and ultimately human health and life expectancy. No less interesting is the field of quantum computers, which will eventually merge with artificial intelligence to create advanced applications of encryption and cyber security.
The same long-term perspective should be applied in climate discussions. It is increasingly likely that the problem will not be solved by renewable energy, which is growing too slowly to make a significant difference, or by expensive technologies such as carbon capture or sequestration and green hydrogen. Instead, we may be witnessing a thermonuclear revolution, provided a commercial reactor is built in the next 15 years. This abundant source of cheap, clean energy, which will be combined with cheap desalination and agrotechnology
er, will allow us to feed the ten billion people who will populate the planet at the end of this century.
Similarly, the revolution in financial services will not come from decentralized blockchains or cryptocurrencies. Rather, it will introduce AI-backed centralized financial technologies that are already improving payment systems, lending and credit distribution, insurance services and asset management. Material sciences will revolutionize new components, 3D printing, nanotechnology and synthetic biology. Space exploration and exploitation will help us save the planet and find ways of extraterrestrial life.
These and many other technologies can change the world for the better, but only if we can manage their negative side effects, and only if we use them to solve all the megathreats we face. One can only hope that artificial intelligence will one day overcome human stupidity. But there will be no such possibility if we destroy ourselves.